Ibiš lekársky -Althaea officinalis
Ľudové názvy: sliez lekársky, preskurník, lajbiš, prieskierník, slezová ruža
Ibiš lekársky je vytrvalá rastlina dorastajúca do výšky 100 až 150 cm. Celá rastlina je zamatová, slabo ochlpená. Veľké päťpočetné kvety sú biele, alebo slabo ružové s purpurovými tyčinkami. Kvitne v júli až auguste. Ibiš obľubuje teplé slnečné stanovište, alebo polotieň. Pôda mu vyhovuje ľahšia, piesočnato- hlinitá s dostatkom výživy a vápna. Keďže sa pestuje hlavne pre koreň, potrebuje hlboko spracovanú pôdu. Výskyt : Rastie v teplých krajoch na vlhkých a slaných pôdach. U nás sa len pestuje.
Kvitne od júla do septembra.
Rozmnožujeme ho jarným výsevom do teplého pareniska, alebo po skončení mrazov priamo do pôdy. Taktiež ho môžeme rozmnožovať odoberaním koreňových pukov, a to tak, že pri jesennom zbere koreňov, odložíme niektoré korene aj s pukmi do tmavej miestnosti, a po prezimovaní (nad bodom mrazu) vysádzame na jar priamo do pôdy.
Liečivé vlastnosti:
Listy, kvet i koreň tejto úžasnej rastliny majú nezastupiteľné miesto v liečiteľstve.
Ibiš lekársky obsahuje vo všetkých svojich častiach sliz. Koreň a kvety majú nasladlú chuť s charakteristickou vôňou.
Najčastejšie sa používajú listy a koreň do čajov uľahčujúcich odkašlávanie. Doporučuje sa tiež pri prechladnutí priedušiek, bronchitíde, čiernom kašli, po zápale pľúc a taktiež pri liečbe dvanástorníka, žalúdku a črevných ochoreniach. Utišuje všetky silné bolesti a zápaly.
Vnútorne sa používa vo forme studeného macerátu (dve lyžičky sušeného koreňa zalejeme 200 ml studenej vody a lúhujeme 4 - 8 hod.)
Užíva sa osladený medom - pred použitím sa môže prihriať. Vo forme záparu, alebo odvaru sa nepripravuje pre obsah slizu. Zvonka sa používajú obklady pri zápaloch očnej sliznice, alebo na zapálené bolestivé opuchy na koži.
Zbierame koreň, listy, prípadne aj kvety a vňať pestovaných rastlín.
Listy zbierame postupne, teda viac ráz, keď rastlina kvitne, okrem roku, keď chceme vybrať koreň. Sušíme pri teplote 50 stupňov. Korene sa zbierajú na jeseň, kvety v období kvitnutia.
Úžitok : Osoží pri chorobách dýchcích i močových ústrojov, pri katare žalúdka a čriev, do kloktadiel pri zápaloch ústnej dutiny a hrdla .
Na kloktanie : 2 čajové lyžičky drogy dať do 1/4 l vody, nechať prejsť varom a 1/2 hodiny odstáť. Denne vypiť 1 až 3 zohriate šálky, alebo kloktať.
Výluh pri zápaloch : použite 25 gramov koreňa na 1 liter vody a pripravte odvar v množstve asi 750 ml. Odvar je možné ešte rozriediť.