vŠalvia lekárska - Salvia officinalis
Hluchavkovité (Lamiaceae), medonosná, okrasná. Výborná pri zápaloch hrdla a ďasien.
Ľudové názvy: babie brucho, šalfia, rapaňa, kadidelník, babí rúcho, pikát, šariatka
Opis
Šalvia lekárska je 20 až 70 cm vysoký, krátko rozkonárený, trváci, silno aromatický poloker s plstnatými šedo zelenými listami. Obľubuje slnečné stanovište, suché, dobre priepustné a vápnité pôdy s dostatkom živín. Kvitne v júni až júli prevažne fialovými, ale aj bielymi a ružovkastými kvetmi.
Rastliny často striháme, aby si udržali hustý kríčkovitý rast. Zbierame listy a mladú vňať tesne pred kvitnutím, za suchého počasia, najlepšie dopoludnia.
Šalvie je taktiež viacej druhov, napríklad zaujímavé sú "Salvia Tricolor" so zeleno červenkastými listami s bielym okrajom, alebo "Salvia Purpurea" s efektným purpurovo zeleným listom a taktiež "Salvia Icterina" so zlatožltými listami a jemnejšou vôňou.
Rozmnožujeme ju na jar priamym výsevom do pôdy, alebo predpestovaním priesad v parenisku.
Taktiež, a to hlavne pri hybridných kultivaroch - na jar, alebo na jeseň delením starších trsov, alebo stonkovými odrezkami.
Kuchynské využitie: má ostrú, korenistú až štipľavú vôňu a chuť.
Používame hlavne mladé koncové výhonky rastlín. Čerstvými, ale i sušenými lístkami koreníme jahňacinu, baraninu, teľacinu, hydinu i ryby. Dochucujeme ňou maslo, syr, nátierky, cibuľovú polievku, dusené rajčiaky, pečienku, rôzne plnky alebo i pečené zemiaky.
S rozmarínom dodáva zaujímavú chuť mäkkým syrom a maslu. V kuchyni južnej Európy je šalvia najpoužívanejšou koreninou a zložkou väčšiny koreninových zmesí.
Liečivé vlastnosti: Názov šalvia pochádza z latinského slova salvia znamenajúceho "liečiť".
Šalvia má silný proti bakteriálny účinok, osvedčený pri všetkých chorobách ústnej dutiny a hrdla, výborne sa uplatňuje pri zápale ďasien a paradentóze. Silica má dezinfekčné, utišujúce účinky pre ktoré sa pridáva do zubných pást a ústnych vôd. Pravidelným potieraním si zubov listami šalvie docielime vybielenie zubov.
Čaj zo šalvie odstraňuje nočné potenie a pomáha pri pracovnej preťaženosti a nervozite.
V ľudovom liečiteľstve sa využíva pri ťažkostiach v klimaktériu (potenie, návaly horúčav, migréna), pri silnej menštruácii na podporenie pružnosti maternice. Pri užívaní vo vyšších dávkach vyvoláva kŕče podobné epileptickým.
Dym zo šalvie neutralizuje pachy.
Žuvanie čerstvých lístkov odstraňuje zápach z úst.